Люди, яким діагностували певні захворювання, повинні досить тривалий час дотримуватися певної дієти в харчуванні. Але, чи можна їсти борщ при цукровому діабеті, найпопулярніше питання, на яке важко дати однозначну відповідь. Є певні рецепти, які відрізняються від класичних, але завдяки дотриманню певної кількості вуглеводів, вживати у раціон борщ можливо. Тим самим розширюючи смакове різноманіття дієтичного харчування.
Що здатне підіймати цукор
Борщ – це складна страва, в складі якої може бути досить велика кількість інгредієнтів. Саме їх і потрібно збалансувати так, щоб страва була максимально корисною без ризику швидкого підвищення цукру в крові людини з діагнозом діабет. За ідеальних умов, під час приготування страви потрібно замінити наступні овочі, щоб досягти гармонії в вуглеводах:
- Морква – зменшити кількість приблизно в 4 рази від класичного рецепта.
- Буряк – замінити виключно на сік, або скористатися замінником, помідорами.
- Картопля – здатна швидко підіймати цукор в крові, краще відмовитися.
- Збільшити кількість перцю та цибулі, щоб зробити страву корисною.
- Ні в якому разі не класти цукор, відмовитися від нього в страві.
Картоплю краще взагалі не використовувати під час приготування борщу для діабетиків. Цей овоч майже повністю протипоказаний при діабеті. Його умовно можна замінити на кабачок, але кубики класти в окріп практично на при кінці приготування страви. В такому випадку кабачок збереже свою текстуру та не розвариться в каструлі. Не намагатися їсти борщ великими порціями, маленької тарілки буде досить, для задоволення смакових потреб.
Чому варто вживати борщ
Потенційна безпека зберігається завжди, навіть якщо дотримуватися всіх рекомендацій від дієтолога. Але категорично відмовлятися від борщу, як і інших страв, не варто. Людині вкрай важливо різноманіття харчування для підтримки нормального психологічного стану та засвоєння харчів самим організмом. Борщ потрібно включити в раціон з наступних причин:
- традиційна страва викликає нормальний, здоровий апетит;
- має приємний смак та завжди доречна на обідньому столі;
- корисні вітаміни та мінерали у свіжих овочах;
- можливість практикувати приготування різних рецептів;
- в борщі є корисне для діабетиків м’ясо та сметана.
Важливо: якщо ви не відпочиваєте в профільному санаторії, вживати борщ в ресторані або кафе не варто. Жодних гарантій, що він приготований з жорстким дотриманням технології. Краще зробити страву самостійно, та мати змогу насолоджуватися вживанням час від часу, без шкоди для власного здоров’я.